Cambridge ako "keimbridž"

Autor: Katarína Frohlichová | 29.5.2013 o 23:19 | (upravené 30.5.2013 o 15:32) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1223x

Ani turista, na to som tu pridlho. Ani domáci, nato som tu prikrátko. Štúdium podvádzam s prácou a prácu si občas mýlim so štúdiom. Rada by som Vám ukázala ako "keimbridž" cítim ja :)

 

King´s College, Cambridge

King´s College

Cambridge je mestom plnými študentov a priemyslu. Študentské zľavy, akcie a lákadla špeciálne pre študentov. Študenti zabrali približne pätinu mesta, odhad je okolo 22 000. Jazykových škôl je tu ako húb po daždi. To bude tou univerzitou- už len samotná prítomnosť visí vo vzduchu a napomáhala v učení jazyka a zvyšuje IQ. Inak to ani nemôže byť!

Cambridge je kosmopolitné multikultúrne mesto v pravom zmysle slova. S pravidelným spojením do Londýna má skvelú polohu a skvelé miesto na relax či výlet, ak máte pár dní navyše. Odporúčam :)

King´s College. Vymína sa, týči, hrdí sa, panuje. Akokoľvek sa ju snažíte opísať skončíte s tak trochu gýčovým slovníkom. Dominuje. Prosto dominuje.

Ulica, ktorá sa tiahne pozdĺž college sa volá King´s Parade. Za pekného počasia si cestu musíte doslova pretlačiť cez zmesku národností, jazykov či fotoapáratov.


King´s Chapel

Kaplnka patriaca ku King´s College


Okrem fakulty každý študent patrí aj do daného college, kde býva, väčšinou sa aj stravuje a využíva voľnočasové aktivity. King´s College bola založená kráľom Henrym VI. a bola veľkým pomocníkom v prípade manželstiev a rozvodov Henryho VIII. Presne ten Henry, ktorý sa neobťažoval povolením cirkvi a na truc si založil vlastnú. Veď prečo nie?


King´s College

Pohľad na King´s College od rieky Cam

Všimnite si krásne udržiavaný anglický trávnik. Všetci turisti musia poslušne ako ovečky chodiť po len vyznačených chodníčkoch. Po tráve je dovolené prejsť len tým, ktorí sa môžu pýšiť titulom z Cambriskej univerzity. Elita je elita. Ale myslím, že nabudúce si dám malý drzý prebeh! :p

 

River Cam

Rieka Cam


Kačičky

Kačičky!


V centre mesta neďaleko King´s College sa nachádza Market Square- thrhovisko, kde kúpite všetko od oblečenia, darčekových predmetov cez čerstvú zeleninu a ovocie po výrobky a pochúťky od miestnych z každého druhu. V neďeľu sú miesta rezervované pre malých domácich živnostníkov a to má svoju osobitnú atmosféru.

Market Square

Market Square

 

Môj prvý punting - do vody spadol len jeden!

Punting je v Cambridgi veľmi obľúbený. Slovenských súkmeňovcov nájdete ako plťky na Dunajci. Malé drevené loďky si môžete prenajať a za pekného počasia sa na nich plaviť celý deň. Alebo si môžete len tak oddychovať a nechať to celé na skúsených "punterov". Tí Vám radi pridajú aj "znalecký" historický výklad. Každý sa rád čosi dozvie, vyrozpráva a šťavnatejšie historky pridajú na prepitnom. Takže encyklopedické vedomosti môže byť len prerozprávený včerajší diel televízneho seriálu. Prispôsobený historickým okolnostiam samozrejme!


River Cam

Rieka Cam a park Midsummer Common


Keď prvýkrát prídete do Cambridge-u, na jazyk sa Vám môže tisnúť otázka: "Tak kde je tá slávna univerzita?" Nech sa nadýcham toho vzduchu, kde atómy sa miešajú s IQ v pomere 1:1. Možno potom tá štatistika nebude až taká diabolsky zlá...

Darwin College

Darwin College. Internáty prosím pekne!

Selwyn College

Selwyn College


"Všade naokolo". Bola odpoveď. Univerzita, ktorá sa rozvíjala pár storočí, nevtesnáte do jednej budovy. Väčšina starších budov v širšom centre patrí univerzite. Vyše 30 college-ov. Je ako duch, je všade!


Trinity College

Trinity College

Nad hlavných vchodom do Trinity College sa nachádza socha Henryho VIII., ktorý v ruke drží zlaté jablko a v druhej žezlo. Teda, kedysi tam bolo žezlo, teraz tam nájdete drevenú nohu zo stoličky! Samozrejme, že sto percentne pravdivých príbehov je pár. Vraj sa raz milí, vzorní a učenliví študenti Cambridskej univerzity opili ako dogy a originálne žezlo ukradli. Krátko nato, tam ktosi chudákovi Henrymu dal nohu zo stoličky, nech nedrží tú ruku tak naprázdno. Ale človek je tvor nečestný a aj noha bola po čase nezvestná! Mesto žiadalo nohu vrátiť a tá jej bola vrátená. Mňa skôr udivuje, že nik nepátral a žiadal späť skutočné žezlo. Kde je, nik nevie. Alebo žeby to bola len opracovaná noha zo stoličky?

Charles Darwin, Francis Bacon, Wittgentstein, Erasmus, John Harvard. Mená, ktorá netreba vysvetľovať. Sir Isaac Newton aj Stephen Hawking, zastávali rovnaký post ako profesori matematiky na Trinity College.


Newton´s apple tree

Jabloň. Jedna obyčajná jabloň, ktorá pochádza priamo z tej, ktorá spôsobila Newtonovi bolehlav. Alebo aj nie. :)

Po strome je v histórií mesta dôležitý aj bar. A pivo! James Watson a Francis Crick si šli podebatiť ku pivku do dnes kultového a takmer stále plného podniku The Eagle, keď sa zrazu nad tým pivo dopracovali až k pravej podstate života-rozlúštili záhadu DNA! Súčasťou príbehu je, že ani bar, ani pivo by im nepomohlo, nebyť Rosalindy Franklin, ktorej experimenty významne prospeli k tomuto objavu. Zmienka o nej je však mizivá.

Cambridge je zároveň anglické mesto ako každé iné. Plné kontrastov, farieb, života. Plné študentov, farieb, vôní, života. Klasicky sa občas trochu onadávate na počasie a anglické kuchyňu. A poteší Vás každý jeden slnečný lúč.

 

Jesus Green Park

Milujem anglické parky. Sú obrovské a uprostred mesta nájdte oázu zelene. Za pekného počasia  sú parky plné ľudí. Sú plné stromov, kvetov od výmyslu sveta, vtáčieho spevu a detského kriku.


Parker´s Piece

Každý uteká z práce, čím skôr pretože vie, aké premenlivé je anglické počasie. Zajtra, pozajtra alebo aj ďalšie týždne slnko ani nechyrovať (táto bola fotená o 7 ráno, preto ani vláčika letáčika nechyrovať:)).


Jar neodpočíva

 

Ak nebicykluješ, akoby si nebol! A za každého počasia.

 

Mexičanka prežíva svoj prvý sneh v živote!

 

Čaj o piatej

So English!

Čaj o piatej v starodávnej klasickej anglickej čajovni- čaj s mliekom, scones (tradičné koláčiky s hrozienkami), džem a clotted cream(čosi ako šľahačka maslovitej konzistencie). Mňam!

 

Mill Road

Mill Road. Ulica vysoko nasýtená študentmi, umelcami a obchodníkmi z každého kúsku sveta

 

klavir

Kultúra priamo v uliciach. Pár týždňov boli rozmiestnené v rôznych častiach mesta a ktokoľvek si mohol zahrať. Bolo úžasné ako sa náhliaci ľudia zastavili a počúvali. Len si vychutnávali okamih a dokonalú melódiu.

Zasmejete ako na tom ako sa Angličan snaží naučiť Mexičanku piť tequillu, ktorá sa vytešuje ako malé dieťa zo snehu, ktoré vidí prvýkrát v živote; úsmev na tvári po ďaždi Vám vykúzli temperamentná Španielka; Kanaďanka s arabskými koreňmi Vás popri brušných tancoch bombarduje sarkastickými vtipmi. Po tureckom kebabe si dáte taliansku kávu, na terase plnej Čínaňov máte španielsku obsluhu. Nígeríjsky týpek na Vás rozpráva nezrozumiteľnou jamajskou angličtinou a občas začuje aj Ahoj, Hele vole! alebo Cześć.

Áno, ešte stále ste vo Veľkej Británií. A to je Cambridge. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?